Çiçek Anlamları


Çiçekler hayatımızdaki en önemli olayların bir parçasıdır. Bunlar doğum günleri, ilanı aşk, tebrikler, mezuniyet, düğünler, cenaze törenleri vb. Hayatımızın ayrılmaz bir parçası oldukları gözle görülür şekilde ortadadır. Bazı çiçekler de dini anlamda önem taşır

Çiçeklerin onlarla ilgili anlamları olduğunu biliyor muydunuz? Gerçekten belirli durumlara uygun çiçekler var mı?

Çiçekler hayatımızdaki en önemli olayların bir parçasıdır. Onlar doğum günlerinde, cenazelerde, mezuniyetlerde, düğünlerde ve çeşitli özel günlerde yaşamlarımızın ayrılmaz bir parçasını oluşturan göze çarpan bir şekilde mevcut renklerimiz diyebiliriz . Ayrıca bazı çiçeklerin dini önemi de vardır .

Herhangi bir kişinin çiçek anlamlarından tamamen habersiz olması imkansızdır. Herkes, kırmızı bir gülün romantik aşk anlamına geldiğini ve kimsenin yasta kimseye sarı güller göndermediğini bilir. Bununla birlikte, anlamlar sadece güllerle değil, diğer çiçeklerle de ilişkilidir .

Çoğu insan, çiçek hediye etmeden önce çiçek anlamlarını düşünmez. Benzer şekilde, çiçek alan insanlar anlamlarını bilmeyebilir ve dolayısıyla temel mesajı anlayamayabilirler. Peki hangi çiçeğin hangi ülkenin ulusal çiçeği olduğunu biliyor musunuz?

Çiçek anlamlarıyla ilgili buca çiçek olarak daha fazla bilgi edinmek ve en sevdiğiniz çiçeğin ne demek olduğunu görmek için biraz bilgi paylaşmak istedik.

Alstroemeria çiçeği zenginlik, refah ve serveti sembolize eder.  Aynı zamanda arkadaşlığın çiçeğidir.

Amaryllis görkemli güzelliğin simgesidir. Ayrıca güzelliğin ötesinde bir değeri belirtmek için kullanılır.

Koyu bir notadaki anemon solma umudunu ve terkedilmiş hissini gösterir. Olumlu bir notta, beklentiyi sembolize eder .

Antoryum misafirperverliği simgelemektedir. Mutluluk ve bolluğu 
belirtmek için de kullanılır .

Aster(Yıldızpatı) sabrı sembolize ediyor. 
Aynı zamanda çeşitlilik sevgisinin göstergesidir. Aynı zamanda 
zerafet ve zarafet sembolize eder.

Cennet Kuşu, neşeliliği sembolize eder. Aynı zamanda ihtişamı da simgelemektedir. Heyecan verici ve harika bir beklentiyi belirtmek için de kullanılabilir .

Bouvardia coşkuyla simgeliyor. Aynı zamanda yaşam için lezzet belirtmek için kullanılır .

Gala (Calla lily) ihtişamı ve güzelliği sembolize eder. Beyaz Calla zambaklar bu iki özelliği bir düğün buketinde mükemmel bir çiçek seçimi yapmak için beyaz renkle ilişkili saflık ve masumiyetle birleştirir.

Karanfilgurur ve güzelliği sembolize eder. Kırmızı karanfil, sevgiyi, gurur ve hayranlığı sembolize eder ; pembe karanfil bir kadının ya da annenin sevgisini sembolize eder ; mor bir karanfil kaprisliliği sembolize eder; sarı karanfil küçümseme, reddetme veya hayal kırıklığını sembolize eder; beyaz bir karanfil masumiyeti ve saf sevgiyi sembolize ederken . Çizgili bir karanfil reddi taşır.

Kasımpatı(Krizantem)sadakatiyimserlikneşe ve uzun yaşamı simgelemektedir. Kırmızı krizantem sevgiyi taşır ; beyaz krizantem, gerçeği ve sadık sevgiyi sembolize ederken, sarı krizantem hafif bir aşkı sembolize eder .

Nergis saygı ve şöhreti sembolize eder. Bu  yeniden doğuş, yeni başlangıçlar ve sonsuz yaşam göstergesidir. Aynı zamanda karşılıksız sevgiyi sembolize eder. Bir nergis neşeyi ve mutluluğu ifade ederken, tek bir nergis talihsizliği önceden bildirir .

Papatya masumiyet ve saflığı sembolize eder. Sadık sevgiyi taşır ve “asla anlatamayacağı” sevgiyi gösterir. Gerbera papatyalar özellikle neşe anlamı taşıyor.


Hezaren(Delphinium), Çok büyük kalpli, eğlenceli, hafif ve esnekliği sembolize ediyor. Aynı zamanda ateşli bağlılığı gösterir .

Frezya, arpa çiçeği  masumiyeti ve düşünceyisembolizeeder .

Gardenya Çiçeği saflığı ve tatlılığı simgeliyor .Gizli aşkı işaret eder. Duyguları sevinçleri iletir. Karşınızdakine hoş olduğunu söylerler.

Gerbera papatya ailesine aittir ve bunedenle papatya çiçeği ile ilgili sembolizmi kabul eder. Gerbera özellikleneşe taşıyor .

Glayöl , karakterin, sadakatin ve onurun gücünü sembolize eder . Glayöl çiçeği anlamına hatırlama .

Lavanta  hayranlık, yalnızlık ve güzelliği sembolize ederken, beyaz funda çiçeği  koruma ve dileklerinin gerçekleşmesi anlamını taşır. 

Sümbül , oynaklığı ve sportifbir tavrı ve aşırı tahammülünü sembolize eder .Sümbülleraynı zamanda sabitliği de gösterir . Mavi sümbültutarsızlık, keder için mor, oyun için kırmızı veya pembe, kıskançlık içinsevinç ve sarı için beyazdır.

Ortanca yürekten duyguları sembolizeeder . Anlaşılması için şükran ifade etmek içinkullanılabilir . Negatif anlamda ortanca, buzul ve kalpsizliğisembolize eder.

İris (Süsen) Çiçeği ifadesini sembolize eder. Mor iris  bilgelik ve övgüdür. Mavi iris inanç ve umudu sembolize eder . Sarı iris tutkuyu, beyaz iris  saflığı anlatır .

Larkspur (Hezaren çiçeği)şiddeti veya hafifliği sembolize eder. Aynı zamanda, kararsızlık ve kibirliğin göstergesidir.

Lila gençliği, masumiyeti ve güveni sembolize eder. Beyaz leylak, alçak gönüllülük ve masumiyeti simgeliyor, mor leylak ilk aşkı sembolize ederken, alan leylak sadakatı simgeliyor .

Zambak saflığı ve rafine güzelliği sembolize eder . Beyaz Zambak,alçak gönüllülük ve bekaret sembolize eder , turuncu zambak tutkuyu sembolize eder , sarı zambak, vadiyi sembolize ederken, Vadideki Zambak , kalplerin tatlılığını ve saflığını sembolize eder. Paskalya zambak, Meryem Ana’nın sembolüdür.

Orkide egzotik güzelliğin bir sembolüdür. Arınma, düşünceli ve olgun çekiciliği sembolize eder. Aynı zamanda gururlu ve görkemli kadınlığı sembolize eder.

Şakayık , tevazu ve şefkati sembolize eder. Ayrıca öfke veya utanç ifade etmek için de kullanılabilir. Mutlu bir yaşamı, mutlu evliliği, sağlığı ve refahı sembolize eder.

Kral Protea çiçeği değişim ve dönüşüm anlamına gelir. Cüretkar ve becerikliliğini gösterir. Çeşitlilik ve cesaretin simgesidir.

Kraliçe Anne Dantel bir cennet ya da kutsal bir alanı simgeliyor. Karmaşıklığı ve hassaslığı gösterir.

Ranunculus (Düğün çiçeği) parlaklılığı ve çekiciliği sembolize eder . Büyüleyici olduğunuzu veyacazibeli olduğunuz mesajını iletir .

Gül aşkı sembolize eder. Sevgisini çeşitli biçimlerde ifade eder. Onun sembolü renk, çeşit ve sayısına göre değişirGül Çiçeği Anlamları hakkında sitemizden daha fazla bilgi edinin .

Snapdragon Aslan ağzı Çiçeği zarifliği ve gücü simgeliyor .Olumsuz çağrışımları aldatma ve varsayımı içerir.

Statice hatıra ve anıları sembolize eder.  Ayrıca sempati ve başarıyı simgelemektedir .

Stok kalıcı güzelliği ve mutlu bir yaşamı simgeliyor . Sevgi bağlarının göstergesidir ve çabukluk ve hızın sembolüdür .

Ayçiçeği, saf düşünceleri ifade eder. O, hayranlığı ve özveriyi sembolize eder. Bu özel aşkın simgesidir. Bununla birlikte,aynı zamanda kibarlığın simgesidir.

Kokulu Bezelye Çiçeği (Lathyrus odoratus) narin, zevki ve mutluluğu gösterir. İyi vakit geçirdikten sonra ayrılmanın sembolü olan çiçek.

Lale bir aşk beyanı anlamına gelir. Ayrıca şöhret ve mükemmel aşkı sembolize eder.

Buca  Çiçek olarak güzel günler dileriz.

 

 

Hemen Ara